Skąd się wzięły żelki - historia

Skąd się wzięły żelki?

Każdy fan słodyczy doskonale wie czym są żelki, te tanie i smakowite przysmaki mają zagorzałe grono fanów jak i przeciwników. We współczesnym świecie stały się dla nas codziennością, jednak czy wiesz skąd się wzięły żelki? Jeżeli nie przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej!

Skąd się wzięły żelki - historia

Skąd się wzięły żelki – odrobina historii

Zanim odpowiemy sobie na pytanie skąd wzięły się żelki trzeba zwrócić uwagę, że początkowo wszystkie słodycze były bardzo drogie i stanowiły urozmaicenie smakowe jedynie dla nielicznych. Wiązało się to z tym, że do prodykcji wykorzystywano cukier trzcinowy, który musiał zostać najpierw sprowadzony z krajów arabskich. Przełomowym momentem było odkrycie w XIX wieku, że cukier można równie skutecznie pozyskiwać z buraka cukrowego, co sprawiło, że sam koszt znacząco spadł. Mniej więcej w tamtym okresie cukiernicy wpadli na pomysł, by połączyć gumę arabską oraz owoce, co już na zawsze ugruntowało pozycje żelek na światowym rynku słodyczy.

Skąd się wzięły żelki

Hans Riegel Senior – twórca żelkowych misiów

Jeśli jesteś ciekaw skąd się wzięły żelki w najbardziej charakterystycznej obecnie formie warto poznać taką postać jak Hans Riegel Senior, twórcę kultowej już firmy Haribo. To jemu zawdzięczamy istniejący obecnie kształt żelków. Hans inspirował się szalenie popularnymi w tamtym czasie tańczącymi niedźwiedziami, a same żelki miały odzwierciedlać ten kształt. Teraz skoro już wiesz skąd się wzięły żelki, możesz zadziwić swoich znajomych ciekawostkami na ten temat!

Dodaj komentarz