Jak wybrać papier fotograficzny?

Wiele osób planuje uatrakcyjnić swoje pomieszczenie, przez przykładowo powieszenie na ścianach fotografii z wakacji, czy ważnych momentów życiowych. Jednak niewiele osób, chce przepłacać za profesjonalny druk w studiach fotograficznych. Okazuje się, ze większość drukarek ma możliwość wydrukowania zdjęć na poziomie porównywalnym do tego ze studia fotograficznego. Czytaj dalej jeżeli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić oraz jak wybrać papier fotograficzny

jak wybrać papier fotograficzny
Czym jest papier fotograficzny?

W tej kwestii nie odkryje się ameryki stwierdzeniem, że jest to po prostu papier do drukowania zdjęć, jednakże już mniej osób zadaje sobie sprawę, jakie właściwości fizyczne i chemiczne musi spełniać papier fotograficzny. Ze względu na to, że sam papier musi być w stanie przetrwać dekady w albumie, to sam musi być odpowiednio wytrzymały, oraz odpowiednio chłonny, by utrzymać w sobie kolor przez lata. Do tego by dowiedzieć się jak wybrać papier fotograficzny warto wiedzieć, że składa się On z wielu warstw, z czego najważniejszymi są warstwy, które odpowiadają za przyjmowanie oraz utrwalanie koloru, oraz warstwa podkładowa, która odpowiada za wytrzymałość oraz ogólną sztywność papieru.

jak wybrać papier fotograficzny kilka porad

Jak wybrać papier fotograficzny?

Odpowiadając na pytanie jak wybrać papier fotograficzny, po pierwsze powinno się zwrócić uwagę na jego format. Warto wiedzieć, ze obecnie najpopularniejszym wymiarem papieru fotograficznego to 13 × 18 cm, 10 × 15 cm, czyli format A6, do którego zwykle dostosowane są albumy ze zdjęciami. Kolejnym ważnym parametrem jest gramatura papieru, która dla papieru fotograficznego wynosi od 120 do 350 g/m2. Im większa gramatura, tym wytrzymalszy będzie wydruk, jednak warto pamiętać, że niektóre drukarki mogą nie obsługiwać formatów powyżej 300g/m2.

Dodaj komentarz