sitroduk

Co to takiego jest sitodruk?

Co właściwie nazywamy sitodrukiem? Otóż jest to pewnego rodzaju technika druku, w której formą drukową, a więc częścią urządzenia drukującego jest szablon, który stanowi nakładkę drobnej siatki najczęściej tkanej, metalowej, lub też z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłoczeniu farby przez matrycę.

Prościej mówiąc, sitodruk to druk sitowy, jest to technika oparta na drukowaniu za pomocą sita i służy ona przede wszystkim drukowaniu na dużych płaszczyznach. Najważniejszą funkcję pełni tutaj sito, za pomocą którego można tworzyć dowolne wymyślne wzory, a także zadrukować dużą powierzchnię, w tym powierzchnię reklamową. Czyż nie widzimy wśród nas koszulek z nadrukiem, parasoli reklamowych, czy banerów? Otóż to jest właśnie reklama wykonana metodą sitodruku.

nadruki sitodruk

Na czym polega sitodruk?

Sitodruk polega na nałożeniu drobnej siatki na formę drukową, która stanowi szablon. Jego rolą jest zasłonięcie miejsc niedrukowanych tak, by farba przeniknęła wyłącznie przez niezakryte części i stworzyła dobrej jakości odbitkę.

Ważną rolę spełnia tu również farba, ponieważ to od jej jakości zależy jakość druku, gdyż ma to wpływ na blokowanie otworów. Farba nie powinna przez nie przenikać. Częstym sposobem spotykanym w technologii sitodruku jest powlekanie siatki specjalną emulsją, która jest światłoczuła i naświetlana, wywoływana, a te cząsteczki, które się nie utrwalą zostają wypłukane.

Tak powstaje najczęściej szablon, następnie można przejść do przetłoczenia farby przez siatkę na materiał, na którym chcemy wykonać druk. Tutaj pomóc nam mogą specjalne prasy sitodrukowe.

Do czego wykorzystywany jest sitodruk?

Jeśli przybliżona nam została technologia sitodruku, to warto wspomnieć również o jego zastosowaniu. Otóż sitodruk wykorzystywany jest do drukowania wielkich formatów, w jednolitych kolorach, a także w wielu barwach.

Można go wykorzystać do drukowania na papierze, kartonach, foliach, a także na tkaninach i płytach z tworzyw sztucznych. Sitodruk stosowany jest również na metalach. Dlatego też świetnie sprawdza się w tworzeniu reklam. Doskonale sprawdza się w tworzeniu opakowań, etykietek i plakatów. Częste zastosowanie sitodruk znajduje na koszulkach. To inaczej tak zwany filmodruk.

Zalety sitodruku

Sitodruk posiada wiele zalet, to za ich sprawą ta metoda druku stała się popularna i często wykorzystywana do tworzenia reklam i nie tylko. Jedną z zalet jest trwałość druku, a więc można powiedzieć, że sitodruk ma dużą odporność na wilgoć, promienie słoneczne, czy temperaturę ogólnie.

Ponieważ wykorzystywany jest na koszulkach z nadrukiem, jest on również odporny na działanie środków chemiczn-ych stosowanych podczas prania. Można zatem śmiało stwierdzić, że jest to jedna z najtrwalszych metod drukowania. Następnie niska cena, ponieważ jest to najtańsza metoda drukowana, a także bardzo duży wybór farb. Co ciekawe farb do sitodruku jest wiele i nie trzeba się ograniczać z wyborem, by osiągnąć głębokie kolory, nascenie i wielobarwność.

Dodaj komentarz