Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny – jak działa?

W dzisiejszym świecie coraz większą uwagę zwraca się na zdrowie i leczenie, które jest coraz lepszej jakości, a co za tym idzie, coraz droższe. Bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny, przy którym pojawia się bardzo duża ilość pytań. Czy przy zarejestrowaniu członka rodziny to ja muszę opłacać składkę, czy jest ona większa i jak to zrobić? Te pytania pojawiają się bardzo często i postaramy się dzisiaj na nie odpowiedzieć.

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny

Ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny – obowiązkowe?

Na wstępie warto zaznaczyć, że ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny jest po prostu opłacalne. Dzięki takiemu zabiegowi członek rodziny ma zapewnione prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych przez NFZ. Jest to jednak obowiązkowe, jeśli członek rodziny nie posiada własnego tytułu do ubezpieczeń. Pojawia się też pytanie, czy takiego członka rodziny można wyrejestrować z takiego ubezpieczenia. Oczywiście, że tak. Jeśli utraci on status członka rodziny należy pamiętać o jego wyrejestrowaniu. Można to zrobić poprzez wykonanie deklaracji złożonej do ZUS ZCNA.

Czy jest to płatne?

Sporo osób zadaje również pytanie, czy to jest płatne? Skoro ubezpieczenie zdrowotne członka rodziny jest obowiązkowe, a dodatkowo daje korzyści to musimy coś za to zapłacić, prawda? Nie! Oznacza to, że możemy zawnioskować o zgłoszenie nawet kilku członków rodziny do tego ubezpieczenia. Jeśli masz taką możliwość, warto zrobić to od razu.

Dodaj komentarz