jak dobrać falownik do instalacji fotowoltaicznej

Jak dobrać falownik do paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Za popularnością fotowoltaiki przemawia przede wszystkim energooszczędność, oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, dodatkowo liczne programy dofinansowujące, które odbywały się na przestrzeni lat, skutecznie zachęciły ludzi do korzystania z energii słonecznej. Jednak żadna instalacja nie miałaby prawa bytu bez odpowiedniego falownika, dlatego rodzi się pytanie: jak dobrać falownik do paneli fotowoltaicznych?

jak dobrać falownik do instalacji fotowoltaicznej

Jak dobrać falownik do paneli fotowoltaicznych, czyli na co zwracać uwagę?

Odpowiadając na pytanie jak dobrać falownik do paneli fotowoltaicznych, najpierw należy wyjaśnić, czym jest falownik, zwany również inwerterem. Jest to niejako sercem całej instalacji, wynika to z tego kilku funkcji spełnianych przez urządzenie:
– zabezpieczenia poprawnego funkcjonowania całej instalacji,
– przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny,
– usprawnianie kontroli całej instalacji fotowoltaicznej.
Dlatego należy mieć na uwadze, ze odpowiedni falownik świadczy o sprawności całej instalacji. Podczas wybierania odpowiedniego sprzętu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące parametry:
– odpowiednia certyfikacja jakości urządzenia,
– liczba dostępnych faz,
– sprawność CEC
– Klasa odporności IP

W czym tkwi sekret?

Jednak podczas odpowiadanie na pytanie jak dobrać falownik do paneli fotowoltaicznych, nie można zapominać o istocie doboru falownika, czyli podjęciu decyzji, jaką mocą ma dysponować sprzęt. Tutaj należy pamiętać, że podczas doboru falownika, powinniśmy brać pod uwagę zainstalowane już moduły, a samą moc falownika dobrać na poziomie 110-120% mocy modułów.

Dodaj komentarz