harry potter ciekawostki o których nie słyszales

Harry Potter – ciekawostki, o których nie słyszałeś!

Przygody nastoletniego czarodzieja śledziło każdego roku dziesiątki milionów fanów książek oraz filmów. Sama saga stała się wręcz ikoną literatury dla dzieci oraz nastolatków. Harry Potter – ciekawostki to bardzo interesujący temat dla każdego fana chłopca, który przeżył. Jeżeli również jesteś ciekaw nieoczywistych ciekawostek z książek oraz filmów o Harrym Potterze to czytaj dalej!

harry potter ciekawostki

Harry Potter ciekawostki z życia wziętę,  i to dosłownie!

Niewiele osób szukających tematu Harry Potterciekawostki zdaje sobie sprawę, że postacie oraz wydarzenia z książek mają swoje odzwierciedlenie w życiu J.K Rowling. Autorka przykładowo stworzyła postać Hermiony Granger na swoje podobieństwo, Ron Wesley został obdarzony przez autorkę lękiem przed pająkami, natomiast głównego bohatera serii łączy z autorką data urodzin. Interesujące są również nawiązania do Biblii, które objawiają się za pośrednictwem parafraz na kartach książki. Przykładowo sentencja na grobie matki oraz siostry Dumbledore nawiązuje do cytatu z Ewangelii Św. Mateusza.

harry potter ciekawostki o których nie słyszales

Zabawa słowami na każdym kroku

Wiele postaci z książek ma silnie powiązane imię ze swoim charakterem czy cechami szczególnymi. Przykładowo, nauczyciel obrony przed czarną magią Remus Lupin to anagram z języka korsykańskiego „primus lune”, co można tłumaczyć jako „pierwszy księżyc”. Natomiast zaklęcie Avada Kedavra swoją nazwę wzięła z aramejskiej sentencji „Abhadda kedhabhra”, która można przetłumaczyć jako ” zniknij jak to słowo”, a samą sentencję wypowiadano podczas próby odstraszenie niechcianych chorób oraz dolegliwości. Jeżeli interesują Cię Harry Potterciekawostki to koniecznie sprawdź artykuł na naszym blogu!

Dodaj komentarz